W tym miejscu będę systematycznie gromadzić odnośniki do źródeł, które mogę polecić, również te, o których piszę w postach. Jeśli nie wspomniałam o źródle, które uważasz za godne polecenia, dotyczące zarówno wymienionych niżej, jak i innych języków obcych, wyślij je do mnie przez kontakt na stronie, najlepiej z krótkim opisem, a ja zamieszczę je tutaj, aby mogli z niego skorzystać inni czytelnicy bloga.
Języki obce
http://pl.pons.com/ Darmowy słownik internetowy, obejmujący kilkanaście języków obcych. Podaje nie tylko tłumaczenia słów z jednego języka na inny (w różnych konfiguracjach językowych), ale również wymowę i wyrażenia, w których dane słowo występuje. Pisałam o nim tutaj.
http://www.wordreference.com/ Darmowy słownik internetowy, obejmujący kilkanaście języków obcych w różnych konfiguracjach (w tym również polsko-angielski i angielsko-polski). Oprócz samego odpowiednika szukanego słowa w innym języku, podaje wyrażenia przyimkowe, kolokacje, przykłady zdań, synonimy, antonimy, odmiany. Pod stronę podłączone jest też forum dyskusyjne, którego wątki ze wzmianką o wyszukiwanym przez nas wyrażeniu są podpięte pod wynik wyszukiwania. Warta uwagi jest angielska oraz hiszpańska zakładka z synonimami. Pisałam o nim tu.
http://www.booksshouldbefree.com/ Duży zbiór audiobooków w kilku językach, pogrupowanych według kategorii, ułatwiających znalezienie interesujących pozycji. Piszę o nim tutaj.
https://librivox.org/ Katalog audiobooków w wielu językach, czytanych przez wolontariuszy z całego świata. Jakość niektórych nagrań pozostawia do życzenia, ale ilość i różnorodność pozycji wynagradza te braki. Piszę o nim tutaj.
http://www.voowl.pl/ Aplikacja do nauki słówek, o której szczegółowo mówię tu.
http://www.funeasylearn.com/ Aplikacja do nauki słownictwa, którą opisałam tutaj.
https://babadum.com/ Gra językowa w pięciu wariantach, dzięki której można uczyć się słówek w dziesięciu językach. Poligloci mogą również wypróbować wersję gry z mieszanką wszystkich z dostępnych języków.
http://www.sprachcaffe.com/fileadmin/Redaktion/docs/Sprachcaffe-Polska/#1 Ebook, w którym miłośnicy języków obcych dzielą się swoją pasją i spostrzeżeniami na temat uczenia się i używania języka. Krótko piszę o nim tu.
Język angielski
Darmowe, internetowe wersje bardziej znanych i docenianych na świecie słowników angielsko-angielskich. Podają proste definicje słów, podstawowe wyrażenia, przykłady zdań i wymowę. Pisałam o nich tutaj.
http://dictionary.cambridge.org/
http://www.merriam-webster.com/dictionary
http://www.ldoceonline.com/dictionary
http://www.macmillandictionary.com/dictionary/british
http://www.storynory.com/ Zbiór audiobooków literatury dziecięcej w języku angielskim, który stale poszerza się o nowe pozycje umieszczane na stronie każdego tygodnia. Piszę o nim tutaj.
http://www.openculture.com/freeaudiobooks Bardzo duża baza audiobooków, głównie klasyków literatury w języku angielskim, do ściągnięcia w różnych formatach odtwarzania. Piszę o niej tu.
http://www.teachingenglish.org.uk/sites/teacheng/files/TEphonemic_GreyBlue2_0.swf Tabela transkrypcji fonetycznej w Brytyjskim wariancie języka angielskiego. Piszę o niej tutaj.
http://www.engvid.com/ Strona z materiałami do nauki języka angielskiego. Zawiera sporo kilkuminutowych video-lekcji z nauczycielami, którzy są użytkownikami natywnymi języka angielskiego. Lekcje dotyczą rozwijania różnych kompetencji językowych, a każda z nich opatrzona jest krótkim quizem sprawdzającym zrozumienie filmiku.
http://www.entrepreneur.com/ Amerykańskie czasopismo dla przedsiębiorców i nie tylko.
http://www.theguardian.com/uk Brytyjski dziennik online.
http://www.newyorker.com/ Amerykański tygodnik społeczno-polityczny.
http://www.stronydoangielskiego.blogspot.com/ Blog recenzujący strony poświęcone nauce języków i aplikacje mobilne pomocne uczącym się angielskiego. To źródło pomysłów i inspiracji dla tych, którzy uczą się samodzielnie i lubią wypróbowywać różne metody i narzędzia do nauki.
Języka hiszpański
http://www.rae.es/drae Darmowy słownik internetowy Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, czyli instytucji odpowiedzialnej za regulowanie języka hiszpańskiego i propagowanie go na świecie. Podaje podstawowe informacje o wyszukiwanym słowie, oraz wyczerpujące definicje w języku hiszpańskim. Pisałam o nim tutaj.
http://elpais.com/ Hiszpański dziennik poranny.
http://www.eltiempo.com/ Kolumbijski dziennik.
Jedna odpowiedź